Aktualności

Harmonogram mszy kolędowych

Zgodnie z decyzją Biskupa Opolskiego, nie będzie tradycyjnych odwiedzin duszpasterskich, ale od 3 stycznia celebrować będziemy Msze święte kolędowe w intencji mieszkańców poszczególnych ulic według następującego porządku:

3 stycznia                        ul. Strażacka i Urocza

 

4 stycznia                        ul. Sławicka (numery parzyste)

 

5 stycznia                        ul. Sławicka (numery nieparzyste)

                                      ul. Szczęśliwa (numery nieparzyste)

 

7 stycznia                        ul. Szczęśliwa (numery parzyste)

                                      ul. Rajska

 

10 stycznia                      ul. Opolska (numery nieparzyste)

                                      ul. Partyzancka 101-109

 

11 stycznia                       ul. Opolska (numery parzyste 2-30)

 

12 stycznia                       ul. Opolska (nr parzyste od 34 do końca)

                                      ul. Warszawska i Naodrzańska

 

13 stycznia                       ul. Księżycowa, Piękna i Sławna

 

Msze rozpoczynać się będą o godz. 18:00

Boże Narodzenie w Sławicach

Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin Jezusa w naszym sławickim kościele:

 

24 grudnia

15:30  Pasterka dla dzieci

 

25 grudnia

0:00  Pasterka (w intencji parafian)

8:00  Msza Święta

10:30  Msza Święta

15:00  Nieszpory kolędowe

 

26 grudnia

8:00  Msza Święta

10:30  Msza Święta

16:00  Msza Święta

Wyniki wyborów

Każdy z nas ma swoje zdanie i swoje opinie na różne tematy. Przekorni twierdzą, że gdzie dwoje ludzi, tam trzy opinie. Kto z nas choć raz w życiu nie słyszał zachęty w stylu „lepiej swoje myśleć i siedzieć cicho”? Być może nieraz tego typu zachowanie uchroniło nas przed niepotrzebną kłótnią, ale przeniesione na sferę publiczną, jak chociażby w przestrzeń wyborów do rady parafialnej, zachęca do bierności i braku zaangażowania. Na szczęście tegoroczne wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej były czasem, w którym przez czynny udział pokazaliście, że na naszej wspólnocie parafialnej Wam zależy. Wybory były okazją do wyrażenia swojej opinii przez zaproponowanie konkretnej osoby w I etapie, a potem postawienie krzyżyka lub krzyżyków w II etapie.

Dziękuję Wam za odpowiedzialny i sumienny udział w procesie wyborczym. Dzięki Waszym głosom w Parafialnej Radzie Duszpasterskiej w kadencji 2021-2026 znaleźli się:

 1. Jan Dudek
 2. Sebastian Lysy
 3. Jerzy Michalczyk
 4. Mirosław Morawski
 5. Małgorzata Warsitz
 6. Damian Wójcik

 Z nominacji proboszcza do nowej rady należeć będą:

 1. Elżbieta Knosala
 2. Mirosław Kopyto
 3. Mateusz Libawski

 

Już dzisiaj zapraszam Was na nabożeństwo z zaprzysiężeniem nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej, które odbędzie się 12 grudnia o godz. 15:30.

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przez minione 6 lat, w trakcie przedłużonej kadencji, służyli parafii, należąc do dotychczasowej rady i pomagając w tym czasie trzem proboszczom! Msza święta w ich intencji odprawiona zostanie we wtorek 14 grudnia o godz. 18:00.

Spowiedź przedświąteczna

Coraz bliżej święta, a więc warto pomyśleć o porządkach w sercu.

Zobacz kiedy i w jakich godzinach czekać będzie na Ciebie Jezus w sakramencie pokuty i pojednania:
 • Poniedziałek 20 grudnia - od 17:00 do 17:55
 • Wtorek 21 grudnia - od 17:00 do 18:00 (dyżur pełnić będzie ks. Tadeusz Słocki)
 • Środa 22 grudnia - od 8:00 do 9:00 (dyżur pełnić będzie ks. Tadeusz Słocki) oraz od 17:00 do 17:45
 • Czwartek 23 grudnia – od 17:00 do 17:55 oraz od 19:00 do 21:00 (od 20:00 do 21:00 dyżur pełnić będzie ks. Paweł Chyla)
 • Piątek 24 grudnia – od 7:30 do 7:55 oraz od 8:40 do 9:15 – dla wracających z delegacji i przyjeżdżających z zagranicy.

Odpusty za zmarłych

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a) Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b) Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

 

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Kard. Mauro Piacenza
Penitencjarz Większy

Ks. prał. Krzysztof Nykiel
Regens